top of page
skitury jaworzyna
SSSS.png

Wybierz się z nami na skitury i zdobądź szczyt Jaworzyny! Na Jaworzynie znajduje się kilka tras, które nie tylko gwarantują satysfakcję z ich pokonania, ale również oferują piękne widoki.

SKITURY
NA JAWORZYNIE

Odezwij się do nas a zorganizujemy dla Ciebie wycieczkę lub szkolenie skiturowe, które na długo pozostanie w Twojej pamięci! Poniższe trasy są tylko przykładowymi pomysłami na wycieczkę skiturową. Jaworzyna Krynicka daję możliwość dużej modyfikacji tras w zależności od pożądanego dystansu i nachylenia stoku, kondycji fizycznej, warunków pogodowych itp. Na wszystkie trasy wymagana jest dyspozycja fizyczna przynajmniej w stopniu średnim, co najmniej średnie umiejętności jazdy na nartach, strój dostosowany do warunków atmosferycznych oraz plecak, który pomieści prowiant oraz dodatkowe ubrania. 

TRASA I

Długość: 7,5km

Suma podejść: 460 m 

Suma zjazdów: 460 m

Czas przejścia: 1.5h - 4h

Trasę rozpoczynamy przy dolnym budynku kolejki gondolowej, gdzie udajemy się drogą w górę doliny Czarnego Potoku. Podejście jest łatwe technicznie, szerokie, a jego długość

to ok. 5km. Na szczycie przepinamy sprzęt

i zjeżdżamy trasą narciarską nr 1.

TRASA II

Długość 11,5 km

Suma podejść 600m 

Suma zjazdów:  560 m 

Czas przejścia: od 3 - 6h

Zaczynamy zaraz przy dolnym budynku kolejki gondolowej, gdzie wchodzimy na zielony szlak i rozpoczynamy pierwsze podejście na przełęcz Krzyżową. Pokonujemy ok. 1 km i 130 m w górę. Dalej odbijamy na niebieski szlak, który będzie nam towarzyszył, aż do rozwidlenia nieopodal szczytu Runek 1002 m n.p.m. Niebieskim szlakiem będziemy szli ok. 6 km z sumą podejść na tym odcinku 390 m+. Po drodze czeka nas zjazd na fokach i stopniowe, technicznie łatwe podejście. Na wspomnianym rozwidleniu skręcamy na szlak czerwony, który zaprowadzi nas wprost na szczyt Jaworzyny Krynickiej 1114 m n.p.m. Szlak ten prowadzi główną granią masywu Jaworzyny. Finalny odcinek to długość 3 km i 120 m podejścia i jesteśmy na szczycie. Tam możemy uzupełnić energię w jednej z restauracji, przepinamy nasz sprzęt i jesteśmy gotowi na finalny zjazd trasą narciarską, nartostradą bądź jeśli umiejętności narciarskie i śniegowe na to pozwalają, spróbować swoich sił w odcinkach leśnych.

TRASA III

Długość:  11.5 lub 13.5 km

Suma podejść: 300 lub 760 m 

Suma zjazdów: 720 m 

Czas przejścia: od 2 - 6h

Trasę możemy zrealizować w dwóch wariantach. Pierwszy z pominięciem pierwszego podejścia

na szczyt Jaworzyny Krynickiej 1114 m n.p.m

i wjazd gondolą, drugi dłuższy z wejściem trasą narciarską lub nartostradą. Od szczytu Jaworzyny zaczynamy stosunkowo prosty zjazd szerszą drogą do doliny potoku Jasieńczyk. Po ok. 2,5 km zjazdu, przepinamy nasz sprzęt i zaczynamy podejście 2km, 230 m+ w kierunku Wielkiej Bukowej 1104 m n.p.m. Ze szczytu udajemy się granią 2 km, 100 m+ w kierunku czerwonego szlaku prowadzącego w stronę Jaworzyny. Stąd zostaje tylko przepięcie i  zjazd w kierunku dolnej stacji gondoli w Czarnym Potoku.

TRASA IV

Długość: 11 km lub 13km

Suma podejść: 430 m lub 890 m

Suma zjazdów: 880m

Czas przejścia: 3 - 6h

Trasę możemy pokonać jak powyższą w dwóch wariantach z wjazdem na szczyt kolejką lub z podejściem. Ze szczytu Jaworzyny udajemy się czerwonym szlakiem na Runek 1080 m n.p.m. Odbijamy na szlak niebieski i delikatnym zjazdem udajemy się do schroniska Bacówka nad Wierchomlą. Stąd drogą szutrową zjeżdżamy w dolinę potoku Szczawnik. Zakładamy foki i rozpoczynamy podejście (3 km, 250 m+) szeroką drogą w kierunku Bukowej 1077 m n.p.m.. Następnie czerwonym szlakiem powracamy na szczyt Jaworzyny i rozpoczynamy zjazd do dolnej stacji gondoli

kontakt
bottom of page